• Berisha: Çdo pazar me Beogradin për territorin e Kosovës është me pasoja të rrezikshme…

  Ish Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha, thotë se 10 vjetori i Pavarësisë, po e gjen Kosovën, më mirë se asnjëherë në historinë e saj. Në intervistën ekskluzive për Gazetën “Bota sot”, Berisha, thotë se vendi i pashmangshëm i Kosovës, është në Bashkimin Evropian. Po ashtu, Berisha komenton edhe idetë...
 • Adriatik Llalla shpallet non grata në SHBA nga Rex Tillerson

  Në njoftimin e bërë publik nga sekretari i shtetit Rex Tillerson, nënvizohet se ky vendim merret për shkak të përfshirjes së Z. Llalla në mënyrë ‘domethënëse’ në korrupsion. Ligji amerikan parshikon që në rastet kur ka informacione të besueshme se zyrtarë të huaj përfshihen në raste madhore korrupsioni, ose...
 • Protestë tek kryeministria kundër faljes së detit Greqisë nga Edi Rama

  Qindra protestues janë mbledhur sërish sot në protestë kundër marrëveshjes së Edi Ramës me grekët, ku do të falen të paktën 22.1 kilometra det. Protesta u zhvillohet para kryeministrisë. Edhe pse Rama dhe ministri i tij, që ka bërë negociatat me grekët, Ditmir Bushati, mundohen që ta justifikojnë faljen,...
 • Noka: Kryeministri i tepsisë mashtroi shqiptarët sot në Kukës

  Një shfaqe të shëmtuar dhe e shtirur, e quan Flamur Noka, deputet i PD, atë çka transmetoi ERTV e kryeministrit paraditen e sotme gjatë vizitës së kreut të qeverisë në Kukës. Noka shkruan në Facebook se të gjithë kuksianët janë dëshmitarë të asaj se si është katandisur në të...
 • Tabaku: A po mbyllen bizneset në Shqipëri?

  Ministri Ahmetaj sot iu përgjigj kryetarit të opozitës për shifrën e bizneseve që nuk paguajnë më taksa, pra janë të mbyllura, duke këmbëngulur që sot ka më shumë biznese të hapura se një vit më parë. Ironikisht, ministri mbështetej jo tek Drejtoria e Tatimeve prej nga ku buron shifra...
 • Kriza në vend, 1747 biznese janë mbyllur!

  Kryetari i PD, Lulzim Basha jep alarmin për situatën ekonomike në Shqipëri, ja çfarë shkruan ai: “1747 biznese mbyllën qepenat për të mos i hapur më. Kjo shifër zyrtare, është vetëm për janarin që sapo kaloi, një përkeqësim prej 54 përqind krahasuar me një vit më parë. 1747 biznese...
 • Shqipëria fal detin, Greqia gati të fillojë eksplorimin për hidrokarbure!

  Media Greke Energypress ka njoftuar arritjen e marrëveshjes midis Shqipërisë dhe Greqisë lidhur me kufijtë detarë, dhe Zonën Ekskluzive Ekonomike. “Zbatimi i marrëveshjes do të përcaktojë qartazi kufijtë rajonalë në det të hapur dhe do të mundësojë përparimin e eksplorimit të hidrokarbureve në bllokun 1 dhe 2 të Detit...
 • Miratohet lista finale për KLP dhe KLGJ

  Kuvendi ka miratuar vetëm me votat e mazhorancës anëtarët për KLP dhe KLGJ, ndërsa deputetët e Partisë Demokratike nuk ka votuar. Në këtë mënyrë Kuvendi ka miratuar listën finale për KLP dhe KLGJ, në votimin e tretë, ndërsa sipas Kushtetutës miratimi bëhej me votim të thjeshtë. Për anëtarët e...
 • Ministrja e drejtësisë, Gjonaj: Çka kërkoni nga unë? Enkelejd Alibeaj: Të shkosh te 313-ta!

  Sot parlamenti debatoi për ekstradimin e Nazer Seitaj nga Shqipëria në Itali me urdhër të ministres se drejtësisë Etilda Gjonaj, e cila u kundërpërgjigj me ftohtësi e sulm kërkesës së Enkelejd Alibeaj nga PD në interpelancën e kërkuar. Që në fillim deputeti, ish-ministër drejtësie, u hodh në betejë me...