• Basha me OSBE-ODHIR: Antimafia konfirmoi shitblerjen e votës me paratë e krimit

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti në një takim kreun e delegacionit të vëzhguesve të OSBE-ODHIR për zgjedhjet parlamentare të Qershorit 2017, Peter Tejler mbi përfundimet e raportit të misionit. Kreu i opozitës e konsideroi shumë të rëndësishëm raportin, i cili ka dokumentuar shqetësimet ngritura nga opozita. Raporti...
 • Spartak Ngjela: Ndaj Ramës ka një proces, prisni e shikoni!

  Nga bashkëpunëtor i afërt me Ramën, në kundërshtar politik , Spartak Ngjela ka bërë një kthesë 360 gradë kohët e fundit. Duke analizuar çështjen më të nxehtë të ditës, atë të kërkesë së prokurorisë për arrestimin e ish-ministrit Saimir Tahirit, Ngjela shprehet kështu: “Çështja Tahiri tregoi se rreziku i...
 • Rama shan gazetarët: Jeni të paditur, kazan, lexoni, thirrini mendjes…

  Depresioni që e kaploi në seancë në momentin që opozita e bashkuar braktisi sallën e parlamentit pikërisht që nisi të lexonte fjalimin e gjatë, agravoi edhe më shumë jashtë sallës përpara gazetarëve. Në vend që tju përgjigjej pyetjeve ai ka lëshuar një lum ofendimesh dhe akuzash ndaj reporterëve që...
 • Reforma në administratë, ku do punojnë 81 mijë nëpunës

  Vitin e ardhshëm qeveria propozon të ketë në punë me pagesë si punonjës buxhetorë 81 mijë e 410 vetë, ndërkohë që për këtë vit janë planifikuar 81.718 punonjës. Pra, stafet e administratës do të pakësohen me 308 vetë. Por ndërkohë, po në këtë dokument, parashikohet edhe një grup prej...
 • Mazhoranca fillon sulmin politik kundër Prokurorisë

  Mazhoranca ka nisur revanshin politik ndaj prokurorëve të çështjes Tahiri, më konkretisht ndaj Besim Hajdarmatajt, kreut të Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Me anë të një statusi në ‘Facebook’, deputeti i PS, Ulsi Manja, i ka bërë presion Hajdarmatajt kur i kujton se deklarata e lëshuar dje kundër kryeministrit...
 • PD: Letra e Tahirit e pavlerë, Edi Rama mbron krimin

  Letra që nxori sot Saimir Tahiri mund të tundet për militantët e oborrit por për askënd tjetër. Prokuroria e Katanias, ka arrestuar Moisi Habilajn dhe kërkon anëtarët e tjerë të bandës, sepse ata janë kapur duke e kryer aktivitetin kriminal në territorin e tyre, në Itali. Prokuroria e Katanias,...
 • Llalla: Kur hetohen zyrtarët e lartë, politika i godet prokurorët

  Gjatë fjalës së tij në një seminar me temë “Lufta ndaj narkotikëve” në një panel me zyrtarë të ministrisë franceze, Kryeprokurori i vendit, Adriatik Llalla ka bërë një deklaratë të fortë në lidhje me trafikun e kanabisit shqiptar drejt Italisë, e mbështetjen që kanë trafikantët nga zyrtarë të lartë. Llalla...
 • Berisha: Xhafa me urgjencë në Itali

  Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë publike një tjetër denoncim. Sipas tij, Fatmir Xhafa ka shkuar me urgjencë në Itali sepse pas çështjes Tahiri, do të ketë një dosje me emrin e Xhafajt. Më poshtë postimi i plotë i ish-kryeministrit Sali Berisha: “Xhafa i drogës në vizitë “pune” personale me...
 • Kuvendi shqyrton të mërkurën kërkesën e Prokurorisë për arrestimin e Tahirit!

  Kuvendi pritet të mblidhet nesër në Seancë plenare, ku në rend të ditës do të jetë shqyrtimi i kërkesës së Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda në Tiranë, “Për dhënien e autorizimit për arrestimin dhe heqjen e lirisë së deputetit të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë,...