• Zgjedhjet komunale në Kosovë: 19 komuna në balotazh

  Komisioni Qendror Zgjedhor njoftoi se rreth 44 për qind e 1 milion e 890 mijë votuesve të regjistruar ushtruan të drejtën e tyre për të votuar. Zyrtarët e këtij komisioni thanë se nuk ka pasur vështirësi gjatë procesit të votimit. Zgjedhjet lokale të 22 tetorit, kanë qenë të vlefshme...
 • LSDM fituese në shumë komuna të Maqedonisë

  Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë ka shpallur fitoren në një numër komunash të vendit dhe epërsinë e votave në shumë komuna të tjera ku do të ketë balotazh pas dy javësh. Krerët e partisë dhe mbështetësit e saj festuan mbrëmë para selisë së qeverisë. Sipas LSDM-së, kandidatët e saj...
 • Vuçiq – Erdogan: Beteja e Kosovës i përket së kaluarës, ne tani jemi miq

  Presidenti i Turqisë moderne Rexhep Tajip Erdogan dhe homologu i tij serb, Aleksandër Vuçiq, kanë deklaruar nga Beogradi se armiqësia i përket vetëm historisë dhe këto dy vende shohin vetëm miqësi. Pra, jo më politikë me “Betejën e Fushës së Mëllenjave”. Duket se në Ballkan po ndodh një fenomen realisht...
 • Kosova dhe Maqedonia mbledhje të përbashkët mes dy qeverive!

  Republika e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë do të mbajnë mbledhje të përbashkët mes dy qeverive, do të ndërmarrin veprime konkrete për lehtësimin e kalimit të kufirit, do të synojnë projekte të përbashkëta në kuadër të procesit të Berlinit dhe do të shikojnë mundësinë e krijimit të pikave të...
 • Greqia ia bën të ditur zyrtarisht BE-së, veton kundër anëtarësimit të Shqipërisë

  Kursi i përplasjeve mes Tiranës dhe Athinës i është përcjellë zyrtarisht BE-së si një çështje që karakterizon axhendën europiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku përfshihen edhe me problemet me Maqedoninë apo Turqinë. Politika greke është në sinkron dhe ka shprehur publikisht qëndrimet mbi pasojat e perspektivës europiane të...
 • Ramush Haradinaj – kryeministër i Kosovës

  Parlamenti i Kosovës në një mbledhje të jashtëzakonshme votoi në favor të kabinetit të ri qeveritar që do të drejtohet nga Ramush Haradinaj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Kabinetin e ri përbëhet nga koalicioni i Partisë Demokratike, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Nismës për Kosovën me Aleancën...
 • Pse Rama mungon në foton e Kryeministrave të Ballkanit me Pence?

  Në përfundim të Samitit të Kartës së Adriatikut, kur udhëheqësit e Ballkanit janë rreshtuar për të bërë një foto të rastit, ra në sy mungesa e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Të gjithë kryeministrat dhe presidentët e Ballkanit Perëndimor, si dhe zv/presidenti amerikan, Mike Pence, ishin të pranishëm në...
 • Samiti në Podgoricë, Pence: E ardhmja Ballkanit në Perëndim

  Këtë të mërkurë në Podgoricë të Malit të Zi u zhvillua samitit i Kartës së Atlantikut  ku ishin të pranishëm zv, presidenti amerikan Mike Pence dhe liderët e  rajoni përfshirë edhe kryeministrin  Edi Rama. Gjatë fjalës së tij zv presidneti amerikan Mike Pence siguroi vendet e Ballkanit për mbështetjen...
 • Bushati: Traktati i miqësisë mes Maqedonisë dhe Bullgarisë, një lajm i mirë për rajonin

  Kryediplomati shqiptar,  Ditmir Bushati, ka përshëndetur nënshkrimin e traktatit të miqësisë midis Maqedonisë dhe Bullgarisë. Nëpërmjet një statusi në profilin e tij në rrjetin social facebook, ministri i Jashtëm, shprehet se nënshkrimi traktatit të miqësisë, është një lajm i mirë për rajonin. “Nënshkrimi i Taktati të Miqësisë mes krerëve të Maqedonisë dhe...