• Greqia ia bën të ditur zyrtarisht BE-së, veton kundër anëtarësimit të Shqipërisë

  Kursi i përplasjeve mes Tiranës dhe Athinës i është përcjellë zyrtarisht BE-së si një çështje që karakterizon axhendën europiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku përfshihen edhe me problemet me Maqedoninë apo Turqinë. Politika greke është në sinkron dhe ka shprehur publikisht qëndrimet mbi pasojat e perspektivës europiane të...
 • Ramush Haradinaj – kryeministër i Kosovës

  Parlamenti i Kosovës në një mbledhje të jashtëzakonshme votoi në favor të kabinetit të ri qeveritar që do të drejtohet nga Ramush Haradinaj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Kabinetin e ri përbëhet nga koalicioni i Partisë Demokratike, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Nismës për Kosovën me Aleancën...
 • Pse Rama mungon në foton e Kryeministrave të Ballkanit me Pence?

  Në përfundim të Samitit të Kartës së Adriatikut, kur udhëheqësit e Ballkanit janë rreshtuar për të bërë një foto të rastit, ra në sy mungesa e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Të gjithë kryeministrat dhe presidentët e Ballkanit Perëndimor, si dhe zv/presidenti amerikan, Mike Pence, ishin të pranishëm në...
 • Samiti në Podgoricë, Pence: E ardhmja Ballkanit në Perëndim

  Këtë të mërkurë në Podgoricë të Malit të Zi u zhvillua samitit i Kartës së Atlantikut  ku ishin të pranishëm zv, presidenti amerikan Mike Pence dhe liderët e  rajoni përfshirë edhe kryeministrin  Edi Rama. Gjatë fjalës së tij zv presidneti amerikan Mike Pence siguroi vendet e Ballkanit për mbështetjen...
 • Bushati: Traktati i miqësisë mes Maqedonisë dhe Bullgarisë, një lajm i mirë për rajonin

  Kryediplomati shqiptar,  Ditmir Bushati, ka përshëndetur nënshkrimin e traktatit të miqësisë midis Maqedonisë dhe Bullgarisë. Nëpërmjet një statusi në profilin e tij në rrjetin social facebook, ministri i Jashtëm, shprehet se nënshkrimi traktatit të miqësisë, është një lajm i mirë për rajonin. “Nënshkrimi i Taktati të Miqësisë mes krerëve të Maqedonisë dhe...
 • Kosovë- Kuvendi nis përgatitjet për seancën konstituive

  Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës e legjislacionit të kaluar zhvillon nesër në ora 14:00 një mbledhje me përfaqësuesit e partive parlamentare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 qershorit. “Përgatitjet për seancën konstituive të Kuvendit të Republikës së Kosovës të Legjislaturës VI”, është pika e vetme e...
 • Vuçiç: Ta zgjidhim nyjën gordiane të Kosovës

  Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, shkroi të hënën se Serbia duhet të zgjidhë siç tha, nyjën “gordiane” të Kosovës në mënyrë që të ecë përpara. Në një tekst autorial të publikuar në të përditshmen serbe “Blic”, bëri thirrje për zgjidhje të qëndrueshme e afatgjatë të çështjes së Kosovës. “Është koha...
 • Johannes Hahn: “Një miliardë euro për Ballkanin Perëndimor”

  Intervista e plotë e Komisionerit Hahn për Deutsche Welle në Samitin e Triestes. Deutsche Welle: Zoti Hahn, a ka impulse të reja dhe pritje pozitive për samitin në Trieste? Muajt e fundit në raportet mes Ballkanit Perëndimor dhe BE ka pasur vështirësi të shumta. Johannes Hahn: Unë mendoj se...
 • Pritshmëritë e Brukselit dhe Romës nga samiti në Trieste

  Samiti i katërt i Procesit të Berlinit, i nisur në vitin 2014, do të jetë një shans i mirë që kryeministrat dhe ministrat e punëve të Jashtme, Ekonomisë dhe Transportit të vazhdojnë bisedimet për forcimin e bashkëpunimit, zhvillimin ekonomik dhe integrimin e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin...