• Reforma malinje e Soros, e ktheu Shqipërinë në narkoshtet dhe e la pa gjykata

  Nga L.Tod Wood Reforma në Drejtësi tingëllonte si një ide e mirë në Shqipëri, e cila, si shumë vende ish-komuniste, po vuan nga korrupsioni prej disa dekadash. Këto radhë nuk do të mjaftonin për të hyrë në detaje të hollësishme, por ndikimi malinj i organizatave dhe këshilltarëve nga lista e...
 • DASH i heq maskën Ramës: Ja si favorizohen bizneset me lidhje politike, problem PPP-të

  Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) ka publikuar raportin e pritur për klimën e investimeve për Shqipërinë për vitin 2018, që edhe këtë vit është tepër i ashpër. Në të mbizotërojnë shqetësimet për korrupsionin, mungesën e transparencës në tendera, teksa Shqipëria konsiderohet si një vend i vështirë për të bërë...
 • Trump e Putin bënë “hapat e parë” për përmirësimin e marrëdhënieve

  Helsinki (Finlandë), 16 korrik 2018 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe ai i Rusisë, Vladimir Putin, thanë se kanë bërë “hapat e parë” për përmirësimin e marrëdhënieve midis vendeve të tyre. Dy presidentët u takuan të hënën në Helsinki të Finlandës, në samitin e parë prejse...
 • Bannon, për Libero: Drejt një bote të re! Evropa së shpejti do të zhduket, ja çfarë do të bëhet Italia

  Italia? Është bërë vendi referues i revoltës nacional-populiste kundër elitave. Kancelarja Merkel? “Rajhu” i saj është më në fund pranë rënies. Donald Trump? Do të vazhdojë të mbrojë interesat e SHBA në botë, por boll me Luftën e Ftohtë me Rusinë. Vladimir Putin? Një ish i KGB-se që përqafoi...
 • Këshilli i OKB për të drejtat e njeriut i dështuar, SHBA-të tërhiqen

  Shtetet e Bashkuara u tërhoqën të martën nga Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, duke e akuzuar atë për “subjektivizëm kronik ndaj Izraelit”, një hap që aktivistët paralajmërojnë se do ta bëjë edhe më të vështirë përparimin e të drejtave të njeriut në nivel global....
 • Pompeo: Palestinezët të kthehen në dialogun politik

  Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha se çdo ndihmë e nevojshme për arritjen e paqes izraelito-palestineze është një “përparësi e jashtëzakonshme” për Shtetet e Bashkuara, ndërkohë që u bëri thirrje palestinezëve “të kthehen në këtë dialog politik”. Mike Pompeo i bëri komentet sot në Jordani, ndalesë që ishte...
 • Presidenti Trump pret Emmanuel Macron në Shtëpinë e Bardhë

  Presidenti Donald Trump priti të martën me një ceremoni zyrtare në Shtëpinë e Bardhë, Presidentin francez Emmanuel Macron. Të dy udhëheqësit folën për miqësinë shumëvjeçare mes të dy vendeve, duke theksuar çështjet madhore që i bashkojnë: demokracia, pluralizmi dhe kundërvënia ndaj politikave të rrezikshme nacionaliste. Ata biseduan për një...
 • Mike Pompeo miratohet nga Senati për Sekretar të Shtetit

  Komisioni për Marrëdhëniet me Jashtë i Senatit të Shteteve të Bashkuara miratoi emërimin e Drejtorit të CIA-s, Mike Pompeo, në postin e sekretarit amerikan të Shtetit, duke i hapur rrugë konfirmimit të tij në Senat. Emërimi i Pompeos u miratua me të 11 votat e republikanëve, ndërsa nga dhjetë...
 • Katër presidentë nderojnë së bashku Barbara Bush

  Washington DC. Një fotografi prekëse e disa gjeneratave të presidentëve që i japin nderimet e tyre të ndjerës Barbara Bush është duke u qarkulluar gjerësisht në mediat sociale. Fotografia mbresëlënëse tregon katër ish-presidentë – — Barack Obama, George W. Bush, Bill Clinton dhe George H. W. Bush – së...