• Qeveria e Kosovës miraton ‘demarkacionin’

  Qeveria e Kosovës miratoi në 10-vjetorin e saj marrëveshjen e ndarjes së kufirit me Malin e Zi, një kërkesë e vazhdueshme e komunitetit ndërkombëtar. Miratimi u bë në mbledhjen e parë solemne të qeverisë në 10-vjetorin e Pavarësisë së shtetit të Kosovës. “Kosova ka arritje, por dhe shumë sfida...
 • Amb. Pardew: Kosova, një ekspertiment i shkëlqyer demokracie

  “Kosova dhe ndërhyrja amerikane në vitet ’90 prodhoi një ekperiment me të vërtetë të shkëlqyer me demokracinë, që mundi ta ndryshojë me themel rajonin”, thotë në një intervistë për Zërin e Amerikës Ambasadori amerikan James Pardew, i cili në fund të viteve 1990 ishte i dërguari i posaçëm amerikan...
 • Berisha: Çdo pazar me Beogradin për territorin e Kosovës është me pasoja të rrezikshme…

  Ish Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha, thotë se 10 vjetori i Pavarësisë, po e gjen Kosovën, më mirë se asnjëherë në historinë e saj. Në intervistën ekskluzive për Gazetën “Bota sot”, Berisha, thotë se vendi i pashmangshëm i Kosovës, është në Bashkimin Evropian. Po ashtu, Berisha komenton edhe idetë...
 • Departamenti i Drejtësisë padit 13 shtetas rusë për ndërhyrje në zgjedhjet amerikane!

  Një juri e madhe federale që heton ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e vitit 2016 paditi 13 shtetas rusë, përfshirë 12 punonjës të një kompanie në Shën Petersburg, me bazë në Rusi, se kanë kryer operacione në internet me qëllimin për të ndikuar në process, në emër të Moskës. Sipas...
 • Adriatik Llalla shpallet non grata në SHBA nga Rex Tillerson

  Në njoftimin e bërë publik nga sekretari i shtetit Rex Tillerson, nënvizohet se ky vendim merret për shkak të përfshirjes së Z. Llalla në mënyrë ‘domethënëse’ në korrupsion. Ligji amerikan parshikon që në rastet kur ka informacione të besueshme se zyrtarë të huaj përfshihen në raste madhore korrupsioni, ose...
 • Protestë tek kryeministria kundër faljes së detit Greqisë nga Edi Rama

  Qindra protestues janë mbledhur sërish sot në protestë kundër marrëveshjes së Edi Ramës me grekët, ku do të falen të paktën 22.1 kilometra det. Protesta u zhvillohet para kryeministrisë. Edhe pse Rama dhe ministri i tij, që ka bërë negociatat me grekët, Ditmir Bushati, mundohen që ta justifikojnë faljen,...
 • Noka: Kryeministri i tepsisë mashtroi shqiptarët sot në Kukës

  Një shfaqe të shëmtuar dhe e shtirur, e quan Flamur Noka, deputet i PD, atë çka transmetoi ERTV e kryeministrit paraditen e sotme gjatë vizitës së kreut të qeverisë në Kukës. Noka shkruan në Facebook se të gjithë kuksianët janë dëshmitarë të asaj se si është katandisur në të...
 • Tabaku: A po mbyllen bizneset në Shqipëri?

  Ministri Ahmetaj sot iu përgjigj kryetarit të opozitës për shifrën e bizneseve që nuk paguajnë më taksa, pra janë të mbyllura, duke këmbëngulur që sot ka më shumë biznese të hapura se një vit më parë. Ironikisht, ministri mbështetej jo tek Drejtoria e Tatimeve prej nga ku buron shifra...
 • Kriza në vend, 1747 biznese janë mbyllur!

  Kryetari i PD, Lulzim Basha jep alarmin për situatën ekonomike në Shqipëri, ja çfarë shkruan ai: “1747 biznese mbyllën qepenat për të mos i hapur më. Kjo shifër zyrtare, është vetëm për janarin që sapo kaloi, një përkeqësim prej 54 përqind krahasuar me një vit më parë. 1747 biznese...