• E paprecedent/ Rama e Veliaj po bëhen gati të shembin Teatrin Kombëtar

    Albana Vokshi Partia Demokratike ka denoncuar në nënyrë zyrtare përpjekjen e re që mazhoranca e drejtuar nga Edi Rama, me anë të ministres Mirela Kumbaro dhe Erion Veliajt, të shembin Teatrin Kombëtar. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, deputetja demokrate Albana Vokshi, u shpreh se meqë...
 • Fundi i Ramës, fundi i një bredharaku pa atdhe

  KASTRIOT  ISLAMI Qeveria e ka rënë. Shqipëria është në udhëkryq. Kriminelët dhe trafikantët, të lidhur ngushtë, deri familjarisht me qeverinë dhe Ramën drejtpërdrejti po kërcënojnë sigurinë qytetare. Korrupsioni qeveritar dhe kapja e shtetit nga Rama po pasurojnë klientelën e Rilindjes dhe varfërojnë në ekstrem qytetarët, duke kërcënuar kështu stabilitetin...
 • Rama po rrëshqet drejt një fundi të ngjashëm me ate te Noriegës…

  Interviste per Telegraf nga Jakup Gjocaj.   1. Prof. Islami. Jo rastësi, kryeministri Rama cilësoi “zhurmë kënetore politike” investigimin e Zëri të Amerikës për koncensionet e inceneratorëve. Si mundet që Rama sërish të sulmojë median më prestigjoze ndërkombëtare? Kë provokon dhe Përse? Kastriot Islami: Rama është friksuar se ka...
 • Rama sulmon Zërin e Amerikës: Mos i besoni kënetave

  Edi Rama nuk ndalet duke zbuluar armiq të brendshëm dhe të jashtëm. Pasi deklaroi sot në Kuvend se opozita po pengon integrimin e vendit, ka sulmuar edhe Zërin e Amerikës, në lidhje me investigimin e bërë publik dje mbi skandalin e inceneratorëve. Rama ka publikuar një video kompjuteri për...
 • Mallkimi i Rilindjes mbi Fatmir Xhafën

    Armand Shkullaku Fatmir Xhafaj ishte i vetmi socialist i tabanit në qeveritë e Rilindjes. Mes oltave, ogertave, etildave, senidave, damianëve, saimirëve e ditmirëve, Xhafa qe i pari ministër që Edi Rama e mori nga shtrati historik i PS. Një përjashtim, që e vendoste menjëherë ministrin e Brendshëm, në...
 • Ja, përse Makron është kritik me Shqipërinë!

  KASTRIOT  ISLAMI   Gazeta gjermane, duke analizuar fjalën e Presidentit francez Makron në Samitin e Sofjes shkruan se ‘Makron është vecanërisht kritik me Shqipërinë”. Dhe për të mbështetur këtë përfundim shton se “Arsyeja është: vitin e shkuar, ndryshe nga Gjermania, Franca ka shënuar një rritje të numrit të azilkërkuesve...
 • Nga Fitim Zekthi/ Enverizmi sot ka marrë një formë të tmerrshme

  Enverizmi sot ka marre nje forme te tmerrshme dhe eshte po aq ne mos edhe me shume i rrezikshem per njerezit, shoqerine dhe gjithe vendin sa ai enverizmi i para viteve 1990. Enverizmi, ai me pushtet, sot nuk thote “Lavdi jetes dhe vepres se Enver Hoxhes”. Enveristet sot, ata...
 • “Shqipëria streha e kokave të trafikut ndërkombëtar të drogës”

  Nga Bujar Nishani “Pas shkrimeve shumë shqetësuese në mediat në Gjermani, Francë, Itali dhe Spanjë mbi veprimtarinë kriminale në rritje të grupeve të trafikut të drogës, dje ishte prestigjozja britanike “The Times”, që përfshihej në këtë shqetësim. “Shqiptarët që kontrollojnë tregtinë me kokainë të pastër kanë rritur praninë e...
 • Nuk ka PS një ministër të Brendshëm, familjarët e të cilit të mos merren me drogë?!

  Nga Ervis Iljazaj Dua ta them që në fillim të këtij artikulli se çështjen e Fatmir Xhafajt si ministër i Brendshëm dhe faktit të implikimit të vëllait të tij me trafikimin e drogës, po mundohem ta trajtoj politikisht dhe parimisht, përtej përgjegjësive ligjore të mundshme. Pas kushërinjve të Tahirit,...