• Kavaja, krimi, Elisa

  NGA FITIM ZEKTHI Nuk ka asnjë rëndësi nëse Elisa Spiropali apo Edi Rama kanë bërë ndonjë kërkim filozofik, ndonjë rravgim të gjatë mbi kuptimin e jetës, ndonjë përsiatje, studim a meditim disavjeçar mbi burimin e moralit dhe përgjegjësitë e njeriut për të thënë se mënyra sesi ata trajtuan ngjarjen...
 • KRYESHEFAT E HAJDUTËRISË NË TIRANË, MIRËMBAJNË HAJDUTËT E TROJEVE

  Kim Mehmeti Shqiptaria është ndarë në principata, secili udhëheqës mendon për veten e vet Ne jemi një popull që kemi shumë të përbashkëta, mbi të gjitha gjuhën, mirëpo ne nuk kemi të kaluar të përbashkët. E keqja më e madhe është se, ne nuk bëmë asgjë që sot të...
 • Katalogu i pyetjeve që Fevziu nuk deshi t’ia bëntë Hashim Thaçit!

  Enver Bytyçi Parmbrëmë në emisionin “Opinion” ishte i ftuar presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Ai erdhi në këtë ekran me ndërmjetësinë e këmbngulësinë e bashkëpunëtorit të Milosheviçit, Baton Haxhiu. Ndërkohë që ky i fundit ishte dhe përpiluesi i pyetjeve që duhej t’i bënte zotit Thaçi moderatori Blendi Fevziu. Se...
 • KONTRATA: E QARTË DHE E SIGURT

  Shqipëria ka ndryshuar shumë përgjatë 28 vitesh tranzicion. Popullsia ka ndryshuar dhunshëm; pas 28 vitesh vazhdojnë të largohen më së shumti dy kategori sociale; të varfrit që kanë besim se po të ikin mund t’ia dalin diku tjetër, dhe profesionistët që largohen me besimin se do të vlerësohen ekonomikisht...
 • Pak mendime të tërthorta pse shqiptarët nuk mbushin sheshet e protestës!

  Le tia nisim me pyetjen se përse ‘risia’ nuk inkurajohet dhe nuk gjen terren për tu rritur e ngritur në këmbë në vendin tonë? Sepse: ‘Ata’, ‘Zotëruesit e Pushteteve’, pra ata që kanë qenë dhe janë, pra ‘E vjetra’, i tjetërson duke sajuar risitë e veta nga laboratorët e...
 • Fundi i Ramës, fundi i një bredharaku pa atdhe

  KASTRIOT  ISLAMI Qeveria e ka rënë. Shqipëria është në udhëkryq. Kriminelët dhe trafikantët, të lidhur ngushtë, deri familjarisht me qeverinë dhe Ramën drejtpërdrejti po kërcënojnë sigurinë qytetare. Korrupsioni qeveritar dhe kapja e shtetit nga Rama po pasurojnë klientelën e Rilindjes dhe varfërojnë në ekstrem qytetarët, duke kërcënuar kështu stabilitetin...
 • Nga Fitim Zekthi/ Enverizmi sot ka marrë një formë të tmerrshme

  Enverizmi sot ka marre nje forme te tmerrshme dhe eshte po aq ne mos edhe me shume i rrezikshem per njerezit, shoqerine dhe gjithe vendin sa ai enverizmi i para viteve 1990. Enverizmi, ai me pushtet, sot nuk thote “Lavdi jetes dhe vepres se Enver Hoxhes”. Enveristet sot, ata...
 • Nuk ka PS një ministër të Brendshëm, familjarët e të cilit të mos merren me drogë?!

  Nga Ervis Iljazaj Dua ta them që në fillim të këtij artikulli se çështjen e Fatmir Xhafajt si ministër i Brendshëm dhe faktit të implikimit të vëllait të tij me trafikimin e drogës, po mundohem ta trajtoj politikisht dhe parimisht, përtej përgjegjësive ligjore të mundshme. Pas kushërinjve të Tahirit,...
 • Rama siç kishte premtuar po i dëmton marrëdhëniet me SHBA

  Nga Kastriot Islami Pavarësisht retorikës dhe mashtrimeve propagandistike, Rama kë ndërmarrë progresivisht veprime që e kanë zhvendosur Shqipërinë nga qëndrimet e saj të qarta ndaj partneres së saj kryesore, SHBA. Aktualisht marrëdhëniet partneriale SHBA-Shqipëri janë në nivelet më të ulta që nga viti 1991. Partneriteti mes dy vendeve ka...