• “Europa për Qytetarët”, programi i BE do drejtohet nga ministria e Kulturës

  Programi i Bashkimit Europian “Europa për Qytetarët” nisur nga ky vit do drejtohet nga Ministria e Kulturës. Programi “Europa për Qytetarët” kontribuon në të kuptuarit e qytetarëve me historinë e BE-së, të diversitetit, për të nxitur qytetarinë europiane dhe për të përmirësuar kushtet për pjesëmarrje qytetare dhe demokratike. Ai...
 • Një vit pa politikanin e urtë, politologun dhe shkrimtarin e madh Teodor Laço

  Nga Halil RAMA Një vit më parë, në 80-vjetorin e lindjes “NACIONAL”, “zbuloi” talentin “e fshehur” të shkrimtarit të madh Në historinë e letërsisë shqipe, Teodor Laço është padyshim një ndër emrat më të spikatur. Ai ka hyrë në analet e kësaj historie si një shkrimtar shumëdismensional: si një...
 • SHBA: java e librave të ndaluar thekson lirinë e të lexuarit

  Në Shtetet e Bashkuara ishte java e librave të ndaluar, një ngjarje e përvitshme që nga njëra anë nxjerr në pah censurën dhe në anën tjetër thekson lirinë për të lexuar. Në Uashington, sistemi i librarive publike fsheh nëpër qytet me qindra kopje të 6 librave që gjatë një...
 • Balkan Film Market për herë të parë në Shqipëri!

  Balkan Film Market, ka startuar për herë të parë në Shqipëri  që nga dita e djeshme. Ky event përfshin vendin tonë në hartën rajonale të aktiviteteve të industrisë së filmit. Me këtë rast Qendra Kombëtare e Kinematografisë në praninë e ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro, ka organizuar forumin me krijuesit, kineastët dhe...
 • Ndahet nga jeta albanologu i njohur kanadez Robert Elsie

  Albanologu kanadez Robert Elsie, ndërroi jetë në moshën 67 vjeçare. Robert Elsie lindi më 29 qershor 1950 në Vankuvër të Kanadasë. Ai studioi në Universitetin “British Columbia” për filologjinë klasike dhe gjuhësi dhe u diplomua në vitin1972. Robert Elsie vazhdoi studimet e larta në Universitetin e Lirë të Berlinit...
 • Veprat me histori të veçanta të 90 artistëve shqiptarë, ekspozohen në GKA

  Gjatë muajve korrik dhe gusht 2017, Galeria Kombëtare sjell për publikun një ekspozitë me vepra dhe autorë shqiptar nga fondi i saj. Janë 45 piktura dhe 9 skulptura të cilat kanë një histori të veçantë. Me qëllim ekspozimin dhe kurimin e imazhit, këto vlera jetuan për shumë vite, (disa...
 • Piktori i Merituar Agim Faja, ndërron jetë artisti simbol i Shijakut

  Piktori Agim Faja, artisti simbol i qytetit të Shijakut ka ndërruar jetë natën e kaluar, ndërsa bashkëqytetarët e tij do ta përcjellin në banesën e fundit sot pasdite. Disa nga tablotë e tij janë ekspozuar që prej një jave në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” të Durrësit, ku Piktori...
 • Ermonela Jaho është “Madame Butterfly” në Kennedy Center

  Kur interviston Ermonela Jahon, duhet të jesh e kujdesshme. Dikush mund të mendojë se kjo është fare e natyrshme, pasi ajo është soprano me famë botërore dhe soprano të tilla, shpesh konsiderohen diva. Por me Ermonelën duhet të jesh e kujdesshme për të kundërtën: sepse ngrohtësia, energjia dhe komunikimi...
 • Personalitete europiane të politikës e artit me kostume popullore shqiptare në ekspozitën e Roland Tashos

  Fotografitë e 20 personaliteteve europiane të artit, televizionit, diplomacisë , albanologjisë kulturës e sportit, veshur me kostumet popullore shqiptare u ekspozuan mbrëmjen e djeshme në ekspozitën e fotografit Roland Tasho në Qendrën për Hapje dhe Dialog (COD), në Tiranë. E titulluar “Përtej kostumeve” ekspozita u hap në kuadër të...