• Konsensusi negativ i udhëheqësive politike! Nga Arian Galdini

  Për rastin e Shqipërisë mund të themi se vështirë se mund të gjendet një rast tjetër i ngjashëm në të cilin të ketë marrë jetë një ‘marrëveshje e elitës’ apo më saktë e thënë, marrëveshje e udhëheqësive të majta dhe të djathta të politikës shqiptare, për mos-konkurrim të hapur,...
 • Fjala qe ndaloi dje Gramoz Ruci ne Parlament…

  Nga  ROMEO  GURAKUQI   Ndryshimi i sistemit zgjedhor kërkon përgjedhjen e një modeli sa më të përshtatshëm, për të përputhur vullnetin e zgjedhësve (atdheun real) me përfaqësinë (atdheun legal). Korigjimi i sistemit në rastin tonë synon po ashtu, gjetjen e mekanizmave, që ndalin komandën qendrore, e cila urdhëron, porosit,...
 • Spanja nuk është Serbi e as Katalonja nuk është Kosovë! Nga Arian Galdini

  Gjithmonë pas ideve dhe lëvizjeve të mëdha janë fshehur financime dhe interesa të mëdha. Interesat dhe financimet nuk janë domosdoshmërisht të këqija, por padiskutim që janë treguesit bazikë të cilit krah a kamp i përket në ndarjet e mëdha globale. Që ne shqiptarët i përkasim Perëndimit dhe duhet të...
 • Çarja e madhe e PD dhe Berisha që rri e vështron…

  Nga Artur Zheji Nuk ka pajtim dhe kjo deri tani duket qartë. Patozi dhe Topalli kanë intensifikuar sulmin politik ndaj Bashës. Arben Imami apo Edit Harxhi dhe të tjerë janë të acaruar dhe sulmues gjithashtu. Emrat e njohur të Partisë Demokratike, kritikë deri në papajtueshmëri me kryetarin nuk mbarojnë...
 • E djathta ekstreme dhe Kancelarja Merkel

  Partia e ekstremit të djathtë “Alternativa për Gjermaninë” ka premtuar se do të përdorë programin e saj në parlament që të “rimarrë vendin dhe popullit e saj”, siç dhe janë shprehur udhëheqës të saj. Kjo parti fitoi rreth 14 për qind të votave në zgjedhjet e së dielës, çka...
 • U shua Dielli i patriotizmit dhe antikomunizmit nga komunistët në SHBA! nga Beqir Sina

  Me partitë tradicionale në Shqipëri, PLL, BKD, BK, dhe Federatën PanShqiptare Vatra, dhe organin Dielli, këtu në SHBA, fillon dhe merr fund, konservatorizmi shqiptar, e djathta dhe nacionalizmi – patriotizmi shqiptar, idealizmi shqiptar. Këto fakte të hidhura, nëse i përkthejmë me terma postmodernë, ato duhet të jenë për shqiptarët...
 • Armiqtë e vërtetë të Bashës dhe të PD-së janë pikërisht në kryesi! nga Arjan Curi

  Nuk është shumë e qartë pse Basha vendosi ta thërrasë pikërisht tani kryesinë e Partisë Demokratike, kur ai nuk e bëri këtë ndoshta atëherë kur duhet ta bënte, në momentin që hartoi listën e mbyllur për deputetët që do të drejtonin këtë legjislaturë. Edhe pse premtoi që për shkak...
 • SAMI NEZA/ Përfundimet dramatike të raportit të Task-Forcës

  SAMI   NEZA Raporti i Task-Forcës që paraqitën ministrat teknikë të propozuar nga PD-ja përbën dokumentin më autentik që është prodhuar ndonjëherë nga administrata shqiptare, por edhe institucione të tjera në lidhje me zgjedhjet. Për herë të parë, një sy brenda qeverisë dhe administratës shqiptare ia doli të nxjerrë...
 • Zgjedhjet në PD/ Ja përqindja: Rritje e ndjeshme votuesish demokratë

  Komisioni i operacioneve elektorale bën publike të dhënat përfundimtare të pjesmarrjes në votim të anëtarëve të Partisë Demokratike në të 12 qarqet e vendit: Shkodër, votuan 4727 votues, nga 8777 anëtarë Lezhë, votuan 3852 votues, nga 5820 anëtarë Kukës, votuan 1707 votues, nga 5105 anëtarë Dibër, votuan 3723 votues,...