• Presidenti Trump: Dënim me vdekje për narko-trafikantët

  Plani i Presidentit amerikan Donald Trump për të luftuar krizën e varësisë nga opioidet në vend kërkon dënime më të ashpra për trafikantët e drogës. Natyrisht, në Shqipëri nuk mund të flasim për denim me vdekje,  por në vendin që po qeveriset nga narko-trafikant, as dënimi me burg nuk...
 • Radar amerikan për Shqipërinë, Xhaçka: Do mbikëqyrë hapësirën ajrore

  Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka priti këtë të martë në një takim ministrin e Mbrojtjes Kombëtare të Polonisë, Antoni Macierewiç. Në konferencën e përbashkët për shtyp pas takimit, ministrja Xhaçka bëri me dije se, në bashkëpunim me SHBA do të vendoset radari i vëzhgimit të hapësirës ajrore të Shqipërisë....
 • SHBA do t’i japë “përgjigje masive ushtarake” çdo kërcënimi nga Koreja e Veriut

  Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, tha se çdo kërcënim i Koresë së Veriut ndaj Shteteve të Bashkuara ose aleatëve të saj do të përballet me një “reagim masiv ushtarak … efektiv dhe dërrmues”. Sekretari Mattis foli jashtë Shtëpisë së Bardhë pasi që ai dhe këshilltarë të tjerë të...
 • Ambasada e Holandës: Heqja e vizave për shqiptarët – Raporti është i vërtetë, po e studiojmë

  Mundësia që Holanda të rikthejë regjimin e vizave me Shqipërinë është një pyetje për të cilën autoritetet holandeze nuk kanë ende një përgjigje, por ajo që po studiohet është raporti i policisë së këtij vendi mbi kriminalitetin shqiptar. Ambasada e Holandës në Tiranë shprehet se dokumenti ku flitet me...
 • Hollanda kërkon rikthimin e vizave për shqiptarët në BE

  Policia dhe Prokuroria Holandeze kanë hartuar një raport ku kërkojnë rikthimin e detyrimit të vizave për shtetasit shqiptarë në hapësiren Schengen. ABC News ka siguruar dokumentin, i cili flet se është pikërisht rritja e kriminalitetit nga bandat shqiptare ai që çon në një kërkesë të tillë. Autoritetet holandeze kërkojnë...
 • Europa nën terror, sulme me thika në Finlandë e Gjermani

  Europa është mbërthyer nga kthetrat e terrorit. Pas Barcelonës, momente frike ka përjetuar edhe Finlanda e Gjermania. Dy të vdekur dhe tetë të plagosur është bilanci i një sulmi me thikë në qytetin jug-perëndimor të Turkut në Finlandë. Policia arrestoi një prej autorëve të dyshuar pasi e qëlloi me...
 • Kush po kërcënon jetën e Lulzim Bashës?

  Blendi Fevziu Kush e kërcënon Lulzim Bashën? Kjo ishte pyetja që bënte dje një media e rëndësishme në vend, duke ju referuar faktit që eskorta e Bashës ishte përforcuar edhe me efektive të një policie private. Basha nuk e komentoi lajmin, por sot në mëngjes, befas, masat ndaj tij...
 • Mediu: Politika e Ramës, rrezik për marrëdhëniet Shqipëri – SHBA

  Rama ka vene ne pune gjithe makinen propogandistike per rrezikun RUS ndaj pushtetit te tij. Kjo eshte situate qesharake dhe perpjekeje e turpshme. Shkrimet kunder 6 Senatoreve qe i derguan leter per situaten e rende te krimit e korrupsionit ne Shqiperi, jane ne te njejten rruge te deklaratave qe...
 • Reagim i papritur i NATO-s për formimin e ushtrisë së Kosovës

  Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një deklaratë të publikuar të mërkurën ka theksuar “shqetësimet për propozimin për krijimin e Forcave të Armatosura të Kosovës”. Stoltenberg, që ka zhvilluar gjatë ditës biseda telefonike me presidentin Hashim Thaçi dhe me kryeministrin, Isa Mustafa, thotë se “NATO ka mbështetur...