• 8 pika për një Akademi Shkencash jorrotative! nga Artan Fuga

  N‌ë dijeni të opinionit publik dhe të mediave, të komunitetit intelektual dhe shkencor shqiptar, të elitave universitare, të autoriteteve të shtetit, jam i detyruar t’a botoj publikisht këtë letër që i kam dërguar kryetarit të Akademisë të Shkencave, ku i paraqes kërkesat e mia për një rinovim rrënjësor të saj kundër...
 • Dy fjalë për PISA! nga Sali Berisha

  Te dashur miq, prej nje muaji, tre here ne jave piktori deshtak dhe zyrebukura e tij Lindite, qe shpenzon 1.5 miliarde leke per zyren dhe orendi luksi te saj, rrahin gjoksin dhe trumbetojne si te tyre nje sukses te madh te gjoja reformes se tyre; rezultatin e studimit PISA,...
 • Finlanda dhe Estonia të parat në BE për arsim, Shqipëria e 51-të

  Finlanda dhe Estonia janë midis vendeve më të mira në BE për arsim, sipas renditjes të Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD). Singapori është renditur si udhëheqësi global në testet PISA (Programi për Vlerësimin Ndërkombëar të Studentëve), një standard për të krahasuar aftësitë e 15 vjeçarëve në fusha...
 • Flet Artan Fuga/ Çfarë nuk do hidhja mbi kokën e ligjit të arsimit të lartë nëse do të ishte grua a burrë

  Artan Fuga: Ligji klientelist, u krye me metoda obskurantiste. Të tjera lemerira do na pllakosin “Unë çfarë nuk do të hidhja mbi kokën e ligjit për arsim të lartë nëse do të ishte grua a burrë: çfarë të kisha me vete në mendje dhe në trup. Po shkatërron të...
 • Arsimi, dreka komuniste falas dhe realiteti i Shqipërisë

  Pak ditë më parë, kur Avokati i Popullit publikoi një studim mbi minumin jetik në Shqipëri, bashkë me një koleg nga Banka Botërore ekstrapoluam të dhënat e buxheteve familjare për të parë se ç’pjesë e popullsisë jetonte nën këtë minimum. Ajo që gjetem ishte tronditëse. Sot në Shqipëri mbi...
 • Kryeministri Rama fajëson maturantët për mosplotësimin e kuotave në universitete

  Kryemistri Rama fajësoi sot maturantët se nuk kanë fituar të drejtën e studimit në universitet për shkak të mesatares së ulët. I pranishëm në 65-vjetorin e themelimit të Universitetit Bujqësor të Tiranës, Zoti Rama deklaroi: “Na janë mërzitur ngelësat dhe na janë shqetësuar prindërit, një ankth i madh ka...
 • Galdini: Lindita Nikolla te largohet nga detyra. Maturantet kane te drejte.

  Me ane te nje postimi ne facebook, Kryetari i LDE – Partia per Liri, Demokraci dhe Etike, Arian Galdini kerkon largimin nga detyra te Ministres se Arsimit Lindita Nikolla dhe shpreh mbeshtetjen e tij dhe te LDE per maturantet shqiptare. Ja edhe postimii i plote i Arian Galdinit ne...
 • Kaosi i pranimeve në universitete; fitojnë në Gjermani por jo në Tiranë

  Dy maturantë nga gjimnazi Sami Frashëri, pjesë të një projekti gjerman dygjuhësh shkollimi, ishin pjesë e një grupi prej disa qindra nxënësish, të cilët u mblodhën të mërkurën për të protestuar përpara ndërtesës së qeverisë në Tiranë, pasi ishin lënë jashtë listës paraprake të fituesve në universitetet publike shqiptare....
 • Kryebashkiakja e LSI shpërthen ndaj Nikollës: Ministrja më e paaftë!

  Jo vetëm opozita por edhe partneri në koalicion LSI duket se ka rezerva ndaj përqasjes së Ministres së Arsimit Lindita Nikolla në raport me sistemin arsimor. Kryebashkiakja e kësaj force politike për Përrenjasin, Miranda Rira, ka kritikuar ashpër Ministren Nikolla për rrënimin e përpjekjeve, siç thotë ajo, të dhjetra...