• Këshilli i OKB për të drejtat e njeriut i dështuar, SHBA-të tërhiqen

  Shtetet e Bashkuara u tërhoqën të martën nga Këshilli i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, duke e akuzuar atë për “subjektivizëm kronik ndaj Izraelit”, një hap që aktivistët paralajmërojnë se do ta bëjë edhe më të vështirë përparimin e të drejtave të njeriut në nivel global....
 • Departamenti i Shtetit mbron deklaratat e ambasadorit në Gjermani për mbështetje të të Djathtës në Europë

  “Foreign Policy” Departamenti i Shtetit mbrojti deklaratat e ambasadorit të sapoemëruar të Presidentit Trump në Berlin, Richard Grenell, i cili zemëroi gjermanët këtë javë duke u thënë faqes së internetit të Breitbart se donte të inkurajonte konservatorët në të gjithë Evropën të rebelohen kundër “politikave të dështuara të të...
 • E paprecedent/ Rama e Veliaj po bëhen gati të shembin Teatrin Kombëtar

    Albana Vokshi Partia Demokratike ka denoncuar në nënyrë zyrtare përpjekjen e re që mazhoranca e drejtuar nga Edi Rama, me anë të ministres Mirela Kumbaro dhe Erion Veliajt, të shembin Teatrin Kombëtar. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, deputetja demokrate Albana Vokshi, u shpreh se meqë...
 • Rama po rrëshqet drejt një fundi të ngjashëm me ate te Noriegës…

  Interviste per Telegraf nga Jakup Gjocaj.   1. Prof. Islami. Jo rastësi, kryeministri Rama cilësoi “zhurmë kënetore politike” investigimin e Zëri të Amerikës për koncensionet e inceneratorëve. Si mundet që Rama sërish të sulmojë median më prestigjoze ndërkombëtare? Kë provokon dhe Përse? Kastriot Islami: Rama është friksuar se ka...
 • Rama sulmon Zërin e Amerikës: Mos i besoni kënetave

  Edi Rama nuk ndalet duke zbuluar armiq të brendshëm dhe të jashtëm. Pasi deklaroi sot në Kuvend se opozita po pengon integrimin e vendit, ka sulmuar edhe Zërin e Amerikës, në lidhje me investigimin e bërë publik dje mbi skandalin e inceneratorëve. Rama ka publikuar një video kompjuteri për...
 • Mallkimi i Rilindjes mbi Fatmir Xhafën

    Armand Shkullaku Fatmir Xhafaj ishte i vetmi socialist i tabanit në qeveritë e Rilindjes. Mes oltave, ogertave, etildave, senidave, damianëve, saimirëve e ditmirëve, Xhafa qe i pari ministër që Edi Rama e mori nga shtrati historik i PS. Një përjashtim, që e vendoste menjëherë ministrin e Brendshëm, në...
 • Rama ka bërë një pakt të frikshëm dhe ai po e rrënon

  Fitim Zekthi Oliver Cromwell, lordi protektor i Anglisë në mesin e shekullit të 17-të, teksa shpërndau Parlamentin, për shkak të korrupsionit të thellë që e kishte kapluar, iu drejtua deputetëve duke u thënë: “Ju e keni çnderuar këtë vend me përbuzjen tuaj ndaj çdo virtuti …A ka mbetur te...
 • Ja, përse Makron është kritik me Shqipërinë!

  KASTRIOT  ISLAMI   Gazeta gjermane, duke analizuar fjalën e Presidentit francez Makron në Samitin e Sofjes shkruan se ‘Makron është vecanërisht kritik me Shqipërinë”. Dhe për të mbështetur këtë përfundim shton se “Arsyeja është: vitin e shkuar, ndryshe nga Gjermania, Franca ka shënuar një rritje të numrit të azilkërkuesve...
 • “Shqipëria streha e kokave të trafikut ndërkombëtar të drogës”

  Nga Bujar Nishani “Pas shkrimeve shumë shqetësuese në mediat në Gjermani, Francë, Itali dhe Spanjë mbi veprimtarinë kriminale në rritje të grupeve të trafikut të drogës, dje ishte prestigjozja britanike “The Times”, që përfshihej në këtë shqetësim. “Shqiptarët që kontrollojnë tregtinë me kokainë të pastër kanë rritur praninë e...