• Konsensusi negativ i udhëheqësive politike! Nga Arian Galdini

  Për rastin e Shqipërisë mund të themi se vështirë se mund të gjendet një rast tjetër i ngjashëm në të cilin të ketë marrë jetë një ‘marrëveshje e elitës’ apo më saktë e thënë, marrëveshje e udhëheqësive të majta dhe të djathta të politikës shqiptare, për mos-konkurrim të hapur,...
 • A mund të kemi një sjellje të PS dhe PD ndryshe nga kjo e sotmja?

    FITIM  ZEKTHI Është e pamundur të mos e çosh mendjen te natyra e njeriut teksa sheh kryeministrin që me orë e orë të tëra grindet, vetëlavdërohet, kritikon, shan të tjerët, tall gazetarët, përçmon opozitën, shmang debatin duke bërë çfarëdolloj gjesti apolitik që të mundet, ndërkohë që qeverisja e...
 • TVSH-ja pa përjashtim do të rrisë presionin për rritje të çmimeve!

  Nga Sherefedin Shehu Projekti për përfshirjen e të gjitha bizneseve të vogla në skemën e TVSH-së është zgjidhja e gabuar e një shqetësimi të drejtë. Bizneset e mesme dhe të mëdha hasin në rezistencë për pranimin e faturave të shitjes nga një pjesë e bizneseve të vogla dhe për...
 • Fjala qe ndaloi dje Gramoz Ruci ne Parlament…

  Nga  ROMEO  GURAKUQI   Ndryshimi i sistemit zgjedhor kërkon përgjedhjen e një modeli sa më të përshtatshëm, për të përputhur vullnetin e zgjedhësve (atdheun real) me përfaqësinë (atdheun legal). Korigjimi i sistemit në rastin tonë synon po ashtu, gjetjen e mekanizmave, që ndalin komandën qendrore, e cila urdhëron, porosit,...
 • Radar amerikan për Shqipërinë, Xhaçka: Do mbikëqyrë hapësirën ajrore

  Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka priti këtë të martë në një takim ministrin e Mbrojtjes Kombëtare të Polonisë, Antoni Macierewiç. Në konferencën e përbashkët për shtyp pas takimit, ministrja Xhaçka bëri me dije se, në bashkëpunim me SHBA do të vendoset radari i vëzhgimit të hapësirës ajrore të Shqipërisë....
 • Familjet Shqiptare 8.3 miliard euro pasuri!

  Familjet shqiptare kanë 8.3 miliardë euro pasuri të investuara në sektorin financiar. Lajmin e ka bërë publik Banka e Shqipërisë në raportin e fundit të stabilitetit financiar. Sipas Bankës, në fund të qershorit të këtij viti, vlera e pasurisë që individët kanë investuar në asete financiare arriti në 1...
 • Spanja nuk është Serbi e as Katalonja nuk është Kosovë! Nga Arian Galdini

  Gjithmonë pas ideve dhe lëvizjeve të mëdha janë fshehur financime dhe interesa të mëdha. Interesat dhe financimet nuk janë domosdoshmërisht të këqija, por padiskutim që janë treguesit bazikë të cilit krah a kamp i përket në ndarjet e mëdha globale. Që ne shqiptarët i përkasim Perëndimit dhe duhet të...
 • Çarja e madhe e PD dhe Berisha që rri e vështron…

  Nga Artur Zheji Nuk ka pajtim dhe kjo deri tani duket qartë. Patozi dhe Topalli kanë intensifikuar sulmin politik ndaj Bashës. Arben Imami apo Edit Harxhi dhe të tjerë janë të acaruar dhe sulmues gjithashtu. Emrat e njohur të Partisë Demokratike, kritikë deri në papajtueshmëri me kryetarin nuk mbarojnë...
 • PPP-të e Ramës mund të rrisin borxhin publik!

  Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) në njoftimin konkludues të Artikullit IV, publikuar sot, ka parashikuar rritjen ekonomike për vitin 2017, nga 3.7% në 3.9%. Rritja e kërkesës së brendshme, projektet e mëdha të lidhura me investimet e huaja, turizmi në rritje dhe një rimëkëmbje e partnerëve tregtarë të BE-së janë...