• KRYESHEFAT E HAJDUTËRISË NË TIRANË, MIRËMBAJNË HAJDUTËT E TROJEVE

  Kim Mehmeti Shqiptaria është ndarë në principata, secili udhëheqës mendon për veten e vet Ne jemi një popull që kemi shumë të përbashkëta, mbi të gjitha gjuhën, mirëpo ne nuk kemi të kaluar të përbashkët. E keqja më e madhe është se, ne nuk bëmë asgjë që sot të...
 • Katalogu i pyetjeve që Fevziu nuk deshi t’ia bëntë Hashim Thaçit!

  Enver Bytyçi Parmbrëmë në emisionin “Opinion” ishte i ftuar presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Ai erdhi në këtë ekran me ndërmjetësinë e këmbngulësinë e bashkëpunëtorit të Milosheviçit, Baton Haxhiu. Ndërkohë që ky i fundit ishte dhe përpiluesi i pyetjeve që duhej t’i bënte zotit Thaçi moderatori Blendi Fevziu. Se...
 • Manjani zbulon super skandalin…

  Ish-ministri i drejtësisë Ylli Manjani zbulon super skandalin me Gjykatën e Krimeve të Rënda – Kriminalizimi i njerëzve pa prova! Në një shenim në rrjetet sociale ai ka bërë një analizë të detajuar të dënimit që u është bërë disa te rinjve për një vrasje në Lazarat të një...
 • Të gjithë duam të jemi mbretër!

  Nga Artan Fuga. Monarkia, ajo kushtetuesja nuk është e keqe në vetvete, madje shpesh njëmijë herë më e mirë sesa një republikë e çalltallosur, nuk janë budallenj danezët, belgët, suedezët, norvegjezët, anglezët, as qytetarët e Monakos, Luksemburgut, e me radhë, puna është se ne nuk kemi as monark, as...
 • “Ndërtimi i vijës së kuqe, jo si Kalaja e Rozafës, pse loja me forcën është pika e dobët e Bashës”

  Nga Agron Gjekmarkaj Dje, kryetari i opozitës, Lulzim Basha, bëri një deklaratë të fortë para gazetarëve. Në çdo këndvështrim, ajo dukej korrekte. Basha tha një sërë gjerash të vërteta në lidhje me aktualitetin politik, ekonomik e kriminal në vend, i cili kulmoi me agresionin e armatosur ndaj gazetares Klodiana...
 • Ndryshimi i kufijve/Rreziqet për Ballkanin dhe Europën

  KASTRIOT   ISLAMI. Parimi i “mosndryshimit të kufijve” është një parim i ruajtur me fanatizëm prej shumë vitesh për të ruajtur stabilitetin në shumë rajone të globit ku ekzistojnë minoritete në kufijtë mes shteteve multietnike. Kjo sepse ndryshimi i kufijve, qoftë edhe i vogël, në shumicën dërmuese të rasteve, është...
 • Edi Rama kërkon “ndihmën” e Opozitës që t’a rrezojë me dhunë

  Nga Alban Daci Çdo pushtet apo lider ka piken e nisjes, piken e ngopjes dhe derdhjen. Derdhja eshte simbolika e fundit dhe nenkupton largimin nga skena politike. Ne vende demokratike e normale kjo e fundit ndodhe natyrshem per shkak te votes se qytetareve dhe zgjedhjeve te lira. E theksoj...
 • Ngjela: Edi Rama, një palaço panairesh që flet si Vuçiç për Kosovën

  Shqipëria sot drejtohet nga një kryeministër mendjeshkurtër që urren shqiptarët, dhe flet si hallemadhi Vuçiç. Gjithsesi, e ka gjetur vendin ky palaço panairesh, do ta shihni… Nga Spartak Ngjela – Vuçiç në Francë deklaroi: ose Serbia merr territorin nga Kosova, ose luftë për të marrë Kosovën nën Serbinë. Domethënë do të...
 • Reforma malinje e Soros, e ktheu Shqipërinë në narkoshtet dhe e la pa gjykata

  Nga L.Tod Wood Reforma në Drejtësi tingëllonte si një ide e mirë në Shqipëri, e cila, si shumë vende ish-komuniste, po vuan nga korrupsioni prej disa dekadash. Këto radhë nuk do të mjaftonin për të hyrë në detaje të hollësishme, por ndikimi malinj i organizatave dhe këshilltarëve nga lista e...